Animation Block Party 2014

The eleventh annual Animation Block Party was July 24-27, 2014 at Rooftop Films and BAMcinématek.

Tickets will be on sale at the doors to each event, but you can also buy in advance at links below to ensure a seat. To vote for the ABP Audience Award, please tweet us your favorite or email the film title to abp2014@animationblock.com


2014 Winners:

Best In Show
Coda / Alan Holly / Ireland
Original Design
Deep Squeeze/ Ingo Raschka / NYC
Computer Animation Harald / Moritz Schneider & Alexandra Stautmeister / Germany
Experimental Film Cruising / Zachary Zezima / Los Angeles
Music Video Lumberjacked / Joel Mackenzie / Canada
Narrative Short Confusion Thru Sand / Ornana Films & Danny Madden / CA + NY
Student Film The Divide / Brent Sievers / RISD
Minute Movie A Tale of Momentum & Inertia / Kameron Gates / Laika Studios
Animation For Kids Helium Harvey / Daniel Savage / Brooklyn
Audience Award Papa / Natalie LaBarre / SVA

  THURSDAY   |   FRIDAY   |   SATURDAY   |   SUNDAY


FREE OUTDOOR SCREENING

THURSDAY JULY 24, 2014

Animation Block Party Opening Night at Rooftop Films is Presented by Arts Brookfield. The ABP 2014 festival begins on Thursday, July 24th at Brookfield Place (formerly the World Financial Center) ground level, along the water between West Street and the Hudson River - 220 Vesey Street, NY, NY, 10281. Doors at 6:30pm. Live Music at 7:45 pm. Films begin at 8:45pm.

Screening is free and open to the public. In the event of rain, show will be indoors at same location.

Animation Block Party presents a diverse compilation of animated shorts, including exclusives from Nickelodeon Animation and (mtv)other.

  • ABP 2014 Intro / Street Justice (Ben Li / Burbank / 60 seconds)
  • Sanjay and Craig / Fart Baby (Jim Dirschberger and Jay Howell / Burbank / 10:45 min)
  • Fluffy McCloud (Connor Finnegan / Dublin & London / 2:54 min)
  • Worldword (Peter Glantz and Becky Stark / Los Angeles / 30 seconds)
  • In The Beginning (Arthur Metcalf / New York / 2:31 min)
  • Blankfillers (Celeste Lai and Peyton Skyler / NYC / 3:10 min)
  • Love Ball: Ball on Fire (Dana Sink / Harrisburg, PA / 3:35 min)
  • Amasia (Guillaume Renier, Fabien Kretschmer, Gaëlle Séguillon et Adrien Bisiou / ArtFX / 7:25 min)
  • Goodbye Rabbit, Hop Hop (Caleb Wood / MN / 4 min)
  • Wind (Robert Löbel / Berlin / 4 min)
  • Pest / Nuisible (Tom Haugomat, Bruno Mangyoku / Paris / 12 min)
  • Payada pa' Satan (Antonio Balseiro and Carlos Balseiro / Argentina / 7:31 min)
  • A Tale of Momentum & Inertia (Kameron Gates / Laika Studios / 1:10 min)
  • The Divide (Brent Sievers / RISD / 3:49 min)
  • Le Sens Du Toucher (Jean-Charles Mbotti Malolo / France / 14:05 min)
  • Papa (Natalie LaBarre /SVA / 6:20 min)
  • ABP 2014 Outro / Bewitched Barry (Chelsea Manifold / Burbank / 60 seconds)

FRIDAY full program

JULY 25, 2014

Animation Block Party continues on Friday, July 25th at BAMcinématek located at the Peter Sharp Building, 30 Lafayette Ave, Brooklyn, NY 11217.

ABP Friday at BAMcinématek features four different animation programs. Program 1 offers Experimental Films, Graphic Design and Music Videos. Program 2 includes Student Films & Independent Animators. Program 3 is a special showcase to be announced soon. Program 4 is the NYC premiere of Animation Breakdown Roundup.


Program 1  -  2:00pm

Experimental Films, Graphic Design and Music Videos

Animation Block Party presents a collection of the year's best experimental animated shorts, design oriented films and cutting edge music videos.

  • Solstice (Lynn Wang and Ed Skudder / Los Angeles / 1:30 min)
  • Retreat (Lizzi Akana / Brooklyn / 3:54 min)
  • Blackout (Sharron Mirsky / Concordia University / 4:02 min)
  • The Master's Voice: Caveirao (Guilherme Marcondes / Brazil & Brooklyn / 10:06 min)
  • Feed Your Creative Brain (leftchannel motion design studio / Columbus, OH / 51 seconds)
  • Strange Wonderful (Stephanie Swart / RISD / 4:18 min)
  • A Void (Joseph Hodgson / Oslo, Norway / 3:52 min)
  • Red (Jess X. Chen / RISD / 1:39 min)
  • Deep Squeeze (Ingo Raschka / NYC / 1:29 min)
  • Eve Ensler - Then We Were Jumping (Jordan Bruner /Brooklyn / 4:20 min)
  • Tulipomania: Hold On (Cheryl Gelover and Tom Murray / Bristol, PA / 3:51 min)
  • Cruising (Zachary Zezima / Los Angeles, CA / 3:21 min)
  • Monkey and Mon Kaur (Suneet Sethi /Brooklyn / 3:09 min)
  • Moons (Liesje Kraai / Brooklyn / 1:10 min)
  • Only If I Knew (Nozomi Hoshikawa / Tokyo, Japan / 3:19 min)
  • Unclear Proof (Max Hattler / UK & Germany / 45 seconds)
  • Bothered (Christina Skyles / BYU / 4:45 min)
  • Gnosis (Tamara Hahn / Brooklyn / 4:40 min)
  • There are no Kittens in Paradise (Swantje Wenz / UK / 2:13 min)
  • Phantasmagoria (Hannah Carr, Molly Garrett and Emily Kenyon / KCAI / 5:58 min)
  • After Thought (Li Li / Pratt / 4:10 min)
  • Lumberjacked (Joel Mackenzie / Canada / 2:50 min)

Program 2  -  4:00 pm

Student Films & Independent Animators

Animation Block Party presents a collection of imaginative films by students and independent animators.

  • Let It Ride (Mark Phillips / Brooklyn / 3:11 min)
  • Driving (Nate Theis / Madison, Wisconsin / 3:51 min)
  • Ladies Night (Simeon Kondev / RISD / 3:34 min)
  • The Chaperone (Fraser Munden and Neil Rathbone / Canada / 13:34 min)
  • Bless You (Philip Watts / Australia / 1:32 min)
  • Overboard (Ariel Chao and Paul Zeke / VFS / 4:50 min)
  • Giorgio (Na Yon Cho / RISD / 2:02 min)
  • He Tries to Meet a Girl in a Bar (Jonathan Hance / Brooklyn / 45 seconds)
  • Stepped On (Latoya Raveneau / UCLA / 3:56 min)
  • John Doe (Dustin Reno and Yizhou Li / USC / 3:52 min)
  • All Down Hill (Kyle Fleischer / MassArt / 7:01 min)
  • Papel (Mariel Sayuno / NYU / 2:39 min)
  • Danza de los Muertos (Cassie Urban / SCAD / 2:29 min)
  • Moonstruck (Luz Batista and Sarah Sloyer / SVA / 5:31 min)
  • Hero (Jennifer Yoo / NYU / 4:03 min)
  • Tired (Megan McShane / Ringling / 1:50 min)
  • Suspect Fowl Play (Iain Collins / DePaul / 3:10 min)
  • Dance Puny Human (Justin Connolly / USC / 3:09 min)
  • Liked Myself Better - When I Didn't Have Friends (Annette DeLorean / San Diego 2:47 min)

Program 3  -  7:00pm

Space Jam

Michael Jordan helps the Looney Toons play a basketball game against aliens in a battle for cartoon freedom *screening twice


Program 4  -  9:45pm

Animation Breakdown Roundup

NYC premiere - Animation Breakdown Roundup - with a special intro from Cinefamily programmer Alex McDonald and Nickelodeon's director of animation development Kevin Sukho Lee. Roundup is a collection of original and acquired shorts from the world's top animation talent.

  • Blobby Boys – Directed by Alex Schubert
  • Eager - Directed by Allison Schulnik
  • Jessica - Directed by Amy Lockhart
  • Teetersee Tottersaw - Directed by Caleb Wood & Derek Wycherley
  • Hallucinator - Directed by Charles Huettner
  • Coin - Directed by Chris Burns
  • Tedious Limbs - Directed by Devin Flynn
  • Write Back - Directed by Emily Hubley
  • Elephant's Garden - Directed by Felix Colgrave
  • Mondo Taurobolium - Directed by Galen Pehrson
  • Genie - Directed by Garret Davis
  • Eclipse - Directed by Hugo Moreno, Théo Guignard & Noé Lecombre
  • Anonymous Mortician - Directed by Joseph Bennett
  • Move Mountain - Directed by Kirsten Lepore
  • Chicks with Cheeks - Directed by Matt and Paul Layzell
  • Welcome Committee - Directed by Matt Taylor
  • Stuffed Animals - Directed by Mike Hollingsworth
  • Maze Wheel, Part 1 - Directed by Mike Nordstrom
  • Weird Healing - Directed by Overture
  • Boogodobiegodongo - Directed by Peter Millard
  • El Delirio del Pez Léon - Directed by Quique Rivera Rivera
  • Boxhead - Directed by Randall Kaplan
  • Hopkins & Delaney, LLP - Directed by Sean Buckelew
  • If You're Pushed Hard Enough - Directed by Sean Solomon
  • It's My Beak - Directed by Seth Cooper
  • Om Rider - Directed by Takeshi Murata
  • Lizard of Oz - Directed by Vince Collins

Friday Night AfterParty

Pacific Standard located at 82 4th Avenue, Brooklyn NY 11217. Board games, booths and beers - ABP drink specials all night long.


SATURDAY full program

JULY 26, 2014

Animation Block Party continues on Saturday, July 26th at BAMcinématek located at the Peter Sharp Building, 30 Lafayette Avenue, Brooklyn NY 11217.

ABP Saturday at BAMcinématek includes four different animation programs and one big late night party. Program 5 features a special Animation for Kids showcase. Program 6 provides a look at Farmer Alfalfa from Tom Stathes' Cartoons on Film. Program 7 includes an original blend of International Shorts. Program 8 highlights the Best of 5 Second Day from Titmouse Animation.

If you buy a ticket to any Animation Block Party screening at BAM - please bring your ticket stub to the BAM Fisher between 9:30pm-2am to gain free access to the ABP Saturday Night Party.


Program 5  -  2:00pm

Animation for Kids

Animation Block Party presents a fresh collection of the year's best family-friendly animated shorts in festival competition, including a handful of select cartoons from the major studios.

  • Mariachi Manatee (Nickelodeon / Burbank / 60 seconds)
  • Sunny and Steve: Enjoy the Sweets (Bill Dorais and Ty Coyle / NYC / 2:41 min)
  • I Like to Share (Jeremy Galante and David Cowles / Sesame Street / 1:20 min)
  • On Thin Ice (Norah Jones / NYC / 1:56 min)
  • Doctor Puppet: A Timelord Christmas (Alisa Stern / Brooklyn & UK / 1:58 min)
  • StoryBots - Love's Not Just a Word, Songs About Emotions (JibJab / Venice, CA / 1:16 min)
  • Dog Prom (Lauren Krieger / UCLA / 4:19 min)
  • Fly With Me (Joelle Tyea Enver / Nanyang Technological University / 2:28 min)
  • Helium Harvey (Daniel Savage / Brooklyn / 2:42 min)
  • Play With Food (Cuppa Coffee / Sesame Street / 1:13 min)
  • Baxter (Ty Coyle / SCAD / 2:55 min)
  • StoryBots - You Gotta Love a Lion, Animal Songs (JibJab / Venice, CA / 1:01 min)
  • Milk (Elizabeth Liu Xiujun & Evangeline Au Yan Yee / NTU / 4:02 min)
  • Fight For Food (Preston Platt / CA / 3:40 min)
  • StoryBots - Riding on a Train (JibJab / Venice, CA / 1:07 min)
  • Lantern (Danielle M. Heitmuller / UCLA / 3:58 min)
  • The Goldfish Kite (Juliana Chen / MICA / 3:51min)
  • Storybots - The Sky is Blue / Colors (JibJab / Venice, CA / 1:15 min)
  • The Moon and the Well (Kelly Kin / Texas A&M / 46 seconds)
  • Cuatro Gatos (Eddie Mort / Sesame Street / 1:11 min)
  • Eideann (Alvaro Granados / Madrid, Spain / 5:18 min)
  • Prize Inside (Reece Porter / Ringling / 2:15 min)
  • Circles – Shapes (JibJab / Venice, CA / 1:02 min)
  • Floating in my Mind (Hélène Leroux / Gobelins / 3:08 min)
  • Night Light (Patrick McQuade / Ringling / 2:05 min)

Program 6  -  4:30pm

Tom Stathes' Cartoons on Film

A look at the iconic Farmer Alfalfa, created by animation legend, Paul Terry.

  • Down on Phoney Farm (Paul Terry, Thanhouser Company / 1915 / 4 min)
  • Farmer Alfalfa Sees New York (Paul Terry, Bray Studios / 1916 / 7 min)
  • The Farmer and the Mice (Aesop's Fables Studio / 1922 / 5 min)
  • Springtime (Aesop's Fables Studio / 1923 / 6 min)
  • Signs of Spring (Aesop's Fables Studio / 1927 / 6 min)
  • Barnyard Artists (Hugh Shields, Aesop's Fables Studio / 1928 / 6 min)
  • Dinner Time (John Foster, Van Beuren Prod /1928 / 6 min)
  • Custard Pies (Van Beuren Productions / 1929 / 6 min)
  • Noah's Outing (Frank Moser, Terrytoons / 1932 / 6 min)
  • The Talking Magpies (Mannie Davis, Terrytoons / 1946 / 6 min)

Program 7  -  7:00pm 

International Shorts
Program One

Animation Block Party presents a blend of the best animated shorts from around the world. The first of two entirely unique programs of acclaimed international animated films.

  • Fol'Amor (Marthe Delaporte, Maïlys Garcia, Augustin Clermont, Gilles Cortella, Clément De Ruyter, Pierre Rütz and Gaspard Sumeire / Gobelins / 2:22 min)
  • Missing Scarf (Eion Duffy / Ireland and Vancouver / 6:35 min)
  • Mr. Plastimime (Daniel Greaves / UK / 9:43 min)
  • Sausage (Robert Grieves / UK / 6:49 min)
  • Zhuyka / The Gum (Olga Makarchuk / Ukraine / 7:41 min)
  • Une balade à la mer - A ride towards the sea (Damien Stein / France / 3:26 min)
  • Man On The Chair (Dahee Jeong / France / 6:55 min)
  • Obvious Child (Stephen Irwin / UK / 12:21 min)
  • Annie (Léa Justum, Chloé Nicolay, Laura Pannetier, Taylor Price & Xavier Saillio / Gobelins / 2:40 min)
  • Harald (Moritz Schneider and Alexandra Stautmeister / Germany / 6:48 min)
  • Don't Fear Death (Louis Hudson / UK / 3:03 min)

Program 8  -  9:00pm

Showcase: Titmouse
Best of 5 Second Day

One of the largest independent animation studios in the world, Titmouse encourages their animators to take a day off work every so often and complete a short of their choosing.


Saturday Night afterParty

BAM Fisher located at 321 Ashland Pl, Brooklyn NY 11217.

Carnival games, ping pong, Sakura Art drawing station, streaming videos from Loopdeloop, deejay plus live music, free Brooklyn Brewery beer and much more.

Any individual who buys a ticket to ABP at BAM will gain access to the Saturday Night Afterparty. Please bring ticket stub to BAM Fisher entrance for admission.


sunday full program

JULY 27, 2014

Animation Block Party closes on Sunday, July 27th at BAMcinématek, 30 Lafayette Avenue, Brooklyn NY 11217.

ABP Sunday at BAMcinématek includes four different animation programs. Program 9 is Space Jam with Michael Jordan and Bugs Bunny. Program 10 features the John Hubley Centennial. Program 11 includes Narrative Works, Studio Shorts & Local Films. Program 12 is a fresh collection of International Shorts.


Program 9  -  2:00pm

Space Jam

Michael Jordan helps the Looney Toons play a basketball game against aliens in a battle for cartoon freedom.


Program 10  -  4:30pm

John Hubley Centennial

Hubley had his hand in some of the most defining cartoons of the 20th Century, including Disney classics like Bambi, TV icons like Mister Magoo, and shorts for Electric Company.

  • Adventures of An * (1956)
  • Tender Game (1958)
  • Moonbird (1959)
  • The Hat (1964)
  • Urbanissmimo (1967)
  • Windy Day (1967)
  • Of Men and Demons (1968)
  • Eggs (1970)

Program 11  -  7:00pm

Narrative Works, Studio Shorts & Local Films

Animation Block Party presents an innovative mix of narrative works, studio shorts and local films.

  • Junior’s World (Alex Cline / Los Angeles, CA / 4:28 min)
  • Monkey Rag (Joanna Davidovich / Atlanta, GA / 3:54 min)
  • Some Vacation (Anne S. Lewis / Austin, TX / 6:10 min)
  • Eat Cake (Leah Shore / Brooklyn / 31 seconds)
  • This is Muffin Buds: Pass the Salt (Eric Aldama & Rachel Yonda / Los Angeles / 5:11 min)
  • Bakerman & the Bunnymen (Scout Raskin / Burbank / 4:36 min)
  • I Only Dream Of Love (Aleksandar Trofin / Australia / 1:07 min)
  • Fallt (Chadwick Whitehead / Brooklyn / 2:06 min)
  • Gorillaville (Ron Yavnieli / Los Angeles / 3:29 min)
  • Norm and Cory (Andrew Kaiko / NYC / 3:04 min)
  • Bear Hog (Andres Kwon / LIC, NY / 30 seconds)
  • Robots in Space (Ilana Morgan Schwartz / RIT / 2:52 min)
  • Yearbook (Bernardo Britto / New York and Miami / 5:40 min)
  • Gunther (Erick Oh / CA / 6:34 min)
  • Rat Trippin' (Josh Parker / Brooklyn / 20 seconds)
  • The Well (Alex Kamer / Los Angeles / 4:22 min)
  • Don't Be Afraid of Bears (Jill Johnston / Fredonia, NY / 3:25 min)
  • Confusion Thru Sand (Ornana Films, Danny Madden / CA and NY / 11:59 min)

Program 12  -  9:00pm

International Shorts
Program Two

Animation Block Party presents an original collection of stellar animation shorts from all over the world.

  • Meet the Myth (Benjamin Barbelet, Jérôme Catayee, Thibault Pissot & Amandine Claude / Artfx / 5:08 min)
  • Coda (Alan Holly / Ireland / 9:00 min)
  • Myosis (Emmanuel Asquier-Brassart, Ricky Cometa, Guillaume Dousse, Adrien Gromelle and Thibaud Petitpas / Gobelins / 3:13 min)
  • La Chair de ma Chère *Mimma (Calvin Antoine Blandin / France / 12:48 min)
  • Teagan (Sheldon Lieberman and Igor Coric / Australia / 2:43 min)
  • Virtuos Virtuell (Thomas Stellmach and Maja Oschmann / Germany / 7:20 min)
  • Poils/Hair (Delphine Hermans / Belgium / 8:50 min)
  • The Girl and Her Tail (Yong Jie Yu / Nanyang Technological University / 2:19 min)
  • Padre (Santiago Bou Grasso / Argentina, France / 11:50 min)
  • The Yellow Generation (Daniel Sake / Brazil / 7:00 min)